Η "Συσπείρωση πανεπιστημιακών" πλειοψηφία στο ΕΜΠ και την Πάτρα

Στις πρώτες εκλογές στους πανεπιστημιακούς χώρους μετά την μεγάλη απεργία η "Συσπείρωση Πανεπιστημιακών" -που συσπειρώνει το χώρο της ανανεωτικής και ριζοσπαστικής αριστεράς- συγκέντρωσε όχι μόνον την πρώτη προτίμηση των πανεπιστημιακών, αλλά και την ψήφο της απόλυτης πλειοψηφίας! Επιβραβεύτηκαν έτσι οι δυνάμεις που αταλάντευτα στήριξαν τον μακρόχρονο απεργιακό αγώνα, που συνέδεσαν αποτελεσματικά τον αγώνα για τα οικονομικά αιτήματα με τον αγώνα για την υπεράσπιση του δημόσιου και δωρεάν χαρακτήρα της Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης.

Κύκλοι πανεπιστημιακών του ΕΜΠ μας έλεγαν ότι το σχετικά καλό ποσοστό της ΔΗΠΑΚ στο ΕΜΠ οφείλεται στο γεγονός ότι αρκετά συντηρητικά μέλη ΔΕΠ ψήφισαν αυτό το ψηφοδέλτιο, επειδή δεν υποστήριζαν όπως και η ΔΗΠΑΚ τη μακροχρόνια απεργιακή κινητοποίηση.
Είναι επίσης χαρακτηριστικό της εμπιστοσύνης που δείχνουν οι πανεπιστημιακοί στα συλλογικά τους όργανα το γεγονός ότι τόσο στο ΕΜΠ όσο και στο Πανεπιστήμιο Πατρών ανέδειξαν με διαφορά πρώτους τον Γιάννη Μαϊστρο και τη Φιλαρέτη Ζαφειροπούλου προέδρους των δύο συλλόγων αντιστοίχως, δείχνοντας εμπιστοσύνη τόσο στην ανιδιοτελή προσωπική συμβολή τους όσο και συμβολικά στο συλλογικό τους όργανο που εκπροσωπούσαν.

Ιδού τα αποτελέσματα στα δύο ιδρύματα που έγιναν οι εκλογές ενόψει του 6ου Συνεδρίου της ΠΟΣΔΕΠ (6,7 και 8 Δεκεμβρίου):

ΕΜΠ

Αριθμός ψηφισάντων: 340*

α) Για Διοικητικό Συμβούλιο

Έγκυρα:                                        332 Ψήφοι    %        Έδρες
Συσπείρωση
Πανεπιστημιακών ΕΜΠ**                181            55%         5
Δημοκρατική
Πανεπιστημιακή Κίνηση (ΔΗΠΑΚ)    100             30%        3
Πολυτεχνειακή Κίνηση                    52              15%         1

β) Για το Συνέδριο ΠΟΣΔΕΠ

Έγκυρα:                                         339 Ψήφοι    %    Αριθμός αντιπροσώπων
Συσπείρωση
Πανεπιστημιακών ΕΜΠ**                 188             55%        13
ΔΗΠΑΚ                                           100              30%         7
Πολυτεχνειακή Κίνηση                      52               15%        3
**
Συσπείρωση: Ευρεία αριστερή παράταξη στην οποία μετέχουν οι δυνάμεις της σύγχρονης ανενεωτικής ριζοσπαστικής αριστεράς (μετέχουν και οι δυνάμεις του ΣΥΝ).
ΔΗΠΑΚ: Η παράταξη που υποστηρίζεται από το ΚΚΕ
Πολυτεχνειακή Κίνηση: Η παράταξη που υποστηρίχθηκε από το ΠΑΣΟΚ και κατέβηκε για πρώτη φορά από το 1982 στο ΕΜΠ.
* Στις προηγούμενες αρχαιρεσίες είχαν ψηφίσει λίγο κάτω από 200. Δηλαδή σημειώθηκε αύξηση πάνω από 70%.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

* Αριθμός ψηφισάντων: 192

Για Διοικητικό Συμβούλιο

Έγκυρα:                                            185 Ψήφοι        %    Έδρες
Νέα Αριστερή Κίνηση (Συσπείρωση)    115                62%    6
ΔΗΠΑΚ                                                46                24%    2
Ανεξάρτητο Σχήμα (Ζώης)**               24                14%    1
    **Ανεξάρτητοι με επικεφαλής τον Δ. Ζώη, μέλος της Ε.Γ. της ΠΟΣΔΕΠ.

Για το Συνέδριο της ΠΟΣΔΕΠ

Έγκυρα:                  184 (13 αντιπρόσ.) Ψήφοι    %       Αριθμός αντιπροσώπων
Συσπείρωση             110                                    60%                8
ΔΗΠΑΚ                      47                                     25%                3
Ανεξάρτητο Σχήμα     27                                     15%                2
Σημειωτέον ότι στις προηγούμενες αρχαιρεσίες για το συνέδριο είχαν ψηφίσει περίπου 120, είχαμε δηλαδή αύξηση της συμμετοχής κατά περίπου 50%.